אימי ליכטנפלד שדה-אור "קרב מגע להגנה עצמית ולא בשביל אלימות, פעל כי יכולתך אך פעל נכון".

אימי ליכטנפלד שדה-אור "קרב מגע להגנה עצמית ולא בשביל אלימות, פעל כי יכולתך אך פעל נכון".

אני מקדיש כתבה זו לזכרו של מורי ורבי אמי ליכטנפלד שדה אור 26/5/1910  – 8/1/1998 מייסד קרב מגע , אני מאמין שהוא היה מאוד שמח לקרא את המאמר זה.

חשיבות השימוש בשיטת לוחמה שתספק לך הגנה עצמית מלאה היא אדירה בעולם שבו פיגועים פשיעה ואלימות הן לא מילות זרות. כיום העולם שלנו מלא בפיגועים ופשיעה ואם לא נדע כיצד להגן על עצמנו לא נעשה חסד עם אף-אחד. על כן, חשוב שנגש ונחפש את שיטת הלוחמה שמספקת הגנה עצמית מריבית כך שנוכל להסתדר באופן "פעל כפי יכולתך אך פעל נכון", אימי ליכטנפלד שדה-אור, "בצע מינימום הגנה נגד מקסימום התקפה" אלי אביקזר, "בצע תרגיל ברמה לא חשיבתית תוך כדי שליטה מתוקפים נוספים" עמי ניב. לצערנו ישנם לא מעט מקרים שאנו יכולים להיתקל בהם, בבריון שיכפה עלינו קרב שלא רצינו בכלל להיקלע אליו, או מחבל שרוצה לפגוע בנו או לבצע פיגוע חבלני עוין או בני נוער אלימים ששטו אלכוהול ומחפשים לגרום נזקים לסביבה. אם לא נדע להיות מוכנים ולא יהיה לנו הביטחון להשיב חזרה באמצעי בו הוא תוקף אותנו, נוכל להיפצע קשות ואף להיהרג.

כאשר מדברים על קרב מגע אומנם קודם חושבים הגנה עצמית ורק אחר-כך התקפה, שיטת לוחמה זו בטח לא מיועדת בשביל לתקוף אנשים תמימים או להגביר את מצב האלימות. כשאני מתכוון לקרב מגע כוונתי היא ללוחמים שהתחילו בקרב מגע של אמי ליכטנפלד שדה אור והתפתחו כל אחד בדרכו ולא שכחו את הבסיס העיקרי, ופיתחו את הקרב מגע בדרך המתאימה לימים אלו כמו שעשו בזמנם אמי ליכטנפלד שדה אור, אלי אביקזר , ואני עמי ניב , איש איש בדרכו המקצועית.

ההבדל המהותי בין הגנה עצמית לתקיפה אלימה – כאשר אנחנו מגנים על עצמנו אנחנו לא רוצים להיפגע, אנחנו בונים הגנה והתקפה שמסתיימת בלי שנצא ממנה פצועים וחבולים. ברור שאם נצטרך להשתמש בתגובה פיזית חזרה נעשה זאת על מנת לנטרל את היריב דרך טכניקות מקצועיות הנבנות תוך כדי אימון והתמדה. אייקי קרב מגע שהתפתח מהקרב מגע דרכם של אמי ליכטנפלד שדה אור, אלי אביקזר שלימדו לרוב הגנה עצמית וקרב פנים מול פנים בצבא, ובאזרחות כמו שהם חשבו, אלה התרגיל צריך להתחיל ברמה רפלקסיבית לא חשיבתית וצריך לקחת בחשבון שיש תוקפים נוספים שיכולים להגיע מהצד ולגרום לחבלה חמורה וזאת התפתחות שצריך להתייחס אליה בצורה משמעותית לצורך ההגנה העצמית וההתמודדות מול מחבלים, סכינאים וחבורות רחוב.

כיום קיימים אופקים נוספים כמו: אומנויות לחימה נוספות אשר מטרתן להרחיב אופקים וסגנונות לוחמה אותם יוכלו, הספורטאי והלוחם להביא לקרב מתוכנן או על-מנת "לבצע תרגילים ברמה לא חשיבתית והשתלטות על היריב תוך כדי שליטה מול תוקפים נוספים". קיימים לא מעט מדריכים אשר ינסו לנצל את הקרב מגע על-מנת להפוך אותו לשיטת לוחמה אלימה ולעובדן שליטה שתפגע ביריב בצורה משמעותית. אך האופן בה נלמדת השיטה לא ממש יאפשר זאת כיוון שכל מהות השיטה וההקפדה על ההבנה העקרונית שלה מתבססת קודם על הגנה עצמית. בשל התפיסה החשובה המושרשת במהלך האימונים, בבסיס ביצוע מינימום הגנה נגד מקסימום התקפה. קל מאוד להבחין במי שמשתמש בקרב מגע על-מנת לתקוף ומי על-מנת להגן על עצמו. לשיפור הביטחון העצמי – המגן הטוב ביותר בחיים הוא קודם כל ביטחון עצמי. כאשר אנו פועלים ועושים דברים מלאים בביטחון, סביר מאוד להניח שנצליח בהם או נהיה טובים יותר מאלו שיבואו לחוצים ממנו. כאשר אנשים לומדים אייקי קרב מגע באופן מעמיק ומסודר אצל מאמנים שמשרישים אצל תלמידיהם יחסי מורה ותלמיד שדואגים שהתלמיד יתמיד באימונים ויתמודד עם לחצים פיזיים ונפשיים, נבנה אצלם ביטחון עצמי שנדרש. כך שבסיטואציות של התקפות אלימות ברחוב יכול להיות שרק הביטחון העצמי השופע שבו נוכל אחר-כך לעמוד איתו בקרב יעשה את ההבדל בין פציעה חמורה או נטרול היריב.

עמי ניב "באייקי קרב מגע האידיולוגיה לגדל לוחמים לכלי נשק להגנה עצמית ולהתקפה בשעת הצורך תוך שמירה על זכות האדם וחרותו".

עמי ניב "אימי ליכטנפלד שדה-אור ואלי אביקזר מייסדי הקרב מגע", מורי ורבי, שאיתם ביליתי הרבה שעות, הדגישו את הדרך לטפח את המתאמן בקרב מגע על בסיס עקרונות אלה. לבנות את הילד מגיל קטן שבו ההורים צריכים להביא את הילדים ולרשום אותם אצל מאמנים מנוסים שהחינוך הוא קודם לכל, כדי שהילד יתפתח עם עקרונות חינוכיים, שכול מה שהוא לומד יפתח את האישיות שלו וילמד אותו להתמודד מול התקפות אלימות.

עמי ניב אייקי קרב מגע רואה עצמו כמורה ומחנך של תלמידיו, בשיתוף ותמיכה של ההורים ובתיאום מלא איתם תוך דאגה לטובתו האישית של כל תלמיד ותלמיד רק כך אנו יכולים להצליח ולתת לתלמיד את הכישורים המתאימים לחיים.

עמי ניב

  • מייסד שיטת אייקי קרב מגע בארץ ובעולם.
  • דאן 10 קרב מגע, דאן 6 ג‘יו ג‘יטסו, דאן 4 אייקידו.
  • תואר שני במשפטים.
  • תואר שני בסוציולוגיה ומנהל הספורט.
  • מאמן ויועץ בכיר בתחום האבטחה ואכיפת החוק.

Call Now Button