עמי ניב: מקדיש כתבה זו לזכרם מייסדיי קרב מגע בישראל ובעולם

עמי ניב: מקדיש כתבה זו לזכרם מייסדיי קרב מגע בישראל ובעולם

אימי ליכטנפלד שדה אור ז"ל 26/5/1910  – 8/1/1998 מייסד קרב מגע

אלי אביקזר ז"ל 16 ביוני 1947 – 16 מאי 2004.

קרב מגע ישראלי הינה תורה המכשירה את הלוחם להגנה עצמית ולקרב פנים מול פנים המבוססת בעיקרה על שימוש בגופו.

תורת קרב מגע ישראלי מקובלת כיום במערכות חינוכיות וביטחוניות בישראל ובעולם, והשוני בה מכל השיטות הלחימה התחרויות, זה שהיא שיטת קרב שאין בה מגבלות הנובעת מחוקה של תחרות ספורטיבית.

תורת קרב מגע ישראלי מבוססת על תנועות פשוטות יעילות וקלות המתאימות לכל אדם, ותכליתיות ביותר לפתרון בעיות לחימה קרביות שונות, יתרונה שהיא ניתנת ללמידה תוך זמן קצר מאוד יחסית. המציאות מוכיחה שעל אף חידושים בטכניקה מסוגל האדם הקטן לקבוע לעיתים את גורל הלחימה.

קרב מגע ישראלי הינה אחד המקצועות הקובעות את כושרו הקרבי של הלוחם. האימונים מקנים לו יסודות של יכולת קרבית אישית בהתקפה ובהגנה העצמית, ויסודות אלה מגבירים אצל הלוחם את אומץ ליבו את הביטחון העצמי ואת כושרו בתקיפה. תכונות אלו חשובות מאוד במיוחד למילוי תפקיד בלחימה.

קרב מגע ישראלי בנוי על חומר לימודי מקצועי לפי נושאים המיועדים לחיילים, לשוטרים, ומערכות אבטחה למיניהם, וכמובן  למכונים/מועדונים שמתאמנים מגיעים אליהם כמה פעמים בשבוע מגיל צעיר מאוד שרמתם המקצועית נקבעת ע"י חגורות מחגורה צהובה עד דאן 10. חומרי לימוד אלו מיועדים למדריכי קרב מגע ישראלי מוסמכים בלבד שהוכשרו לשם כך ברמה מקצועית גבוה מאוד.

פילוסופיה של קרב מגע ישראלי

חשיבות השימוש בשיטת לוחמה שתספק לך הגנה עצמית מלאה היא אדירה בעולם שבו פיגועים, פשיעה, ואלימות הן לא מילות זרות. כיום העולם שלנו מלא בפיגועים ופשיעה ואם לא נדע כיצד להגן על עצמנו לא נעשה חסד עם אף-אחד. על כן, חשוב שניגש ונחפש את שיטת הלוחמה המספקת הגנה עצמית מריבית כך שנוכל להסתדר באופן, אימי ליכטנפלד שדה-אור "פעל כפי יכולתך אך פעל נכון". אלי אביקזר , "בצע מינימום הגנה נגד מקסימום התקפה". עמי ניב "בצע תרגיל ברמה לא חשיבתית תוך כדי שליטה מתוקפים נוספים". לצערנו ישנם לא מעט מקרים שאנו יכולים להיתקל בהם, בבריון שיכפה עלינו קרב שלא רצינו בכלל להיקלע אליו, או מחבל שרוצה לפגוע בנו ולבצע פיגוע חבלני עוין, או בני נוער אלימים ששטו אלכוהול ומחפשים לגרום נזקים לסביבה. אם לא נדע להיות מוכנים ולא יהיה לנו הביטחון להשיב חזרה באמצעי בו הוא תוקף אותנו, נוכל להיפצע קשות ואף להיהרג.

כאשר מדברים על קרב מגע ישראלי אומנם קודם חושבים הגנה עצמית ורק אחר-כך התקפה, שיטת לוחמה זו בטח לא מיועדת בשביל לתקוף אנשים תמימים או להגביר את מצב האלימות. הכוונה כאן ללוחמים שהתחילו בקרב מגע ישראלי  של אימי ליכטנפלד שדה אור והתפתחו כל אחד בדרכו ולא שכחו את הבסיס העיקרי, ופיתחו את הקרב מגע ישראלי בדרך המתאימה לימים אלו כמו שעשו בזמנם אימי ליכטנפלד שדה אור, אלי אביקזר , ועמי ניב, איש איש בדרכו המקצועית.

ההבדל המהותי בין הגנה עצמית לתקיפה אלימה – כאשר אנחנו מגנים על עצמנו, אנחנו לא רוצים להיפגע, אנחנו בונים הגנה והתקפה שמסתיימת בלי שנצא ממנה פצועים וחבולים. ברור שאם נצטרך להשתמש בתגובה פיזית חזרה נעשה זאת על מנת לנטרל את היריב דרך טכניקות מקצועיות הנבנות תוך כדי אימון והתמדה. קרב מגע עמי ניב שהתפתח מהקרב מגע ישראלי בהמשך לדרכם של אימי ליכטנפלד שדה אור, אלי אביקזר אשר לימדו לרוב הגנה עצמית וקרב פנים מול פנים בצבא, ובאזרחות כמו שהם חשבו. הטכניקה צריכה להתחיל ברמה רפלקסיבית ולא חשיבתית, צריך לקחת בחשבון שיש תוקפים נוספים שיכולים להגיע מהצד ולגרום לחבלה חמורה, זאת ההתפתחות שצריך להתייחס אליה בצורה משמעותית לצורך ההגנה העצמית וההתמודדות מול מחבלים, סכינאים וחבורות רחוב.

כיום קיימים אופקים נוספים כמו: אומנויות לחימה נוספות אשר מטרתן להרחיב אופקים וסגנונות לוחמה אותם יוכלו, הספורטאי והלוחם להביא לקרב מתוכנן או על-מנת "לבצע תרגילים ברמה לא חשיבתית, והשתלטות על היריב תוך כדי שליטה מול תוקפים נוספים" עמי ניב. קיימים לא מעט מדריכים אשר ינסו לנצל את הקרב מגע ישראלי על-מנת להפוך אותו לשיטת לוחמה אלימה ולעובדן שליטה שתפגע ביריב בצורה משמעותית. אך האופן בה נלמדת השיטה לא ממש יאפשר זאת כיוון שכל מהות השיטה וההקפדה על ההבנה העקרונית שלה מתבססת קודם על הגנה עצמית. בשל התפיסה החשובה המושרשת במהלך האימונים. קל מאוד להבחין במי שמשתמש בקרב מגע ישראלי על-מנת לתקוף ומי על-מנת להגן על עצמו. לשיפור הביטחון העצמי – המגן הטוב ביותר בחיים הוא קודם כל ביטחון עצמי. כאשר אנו פועלים ועושים דברים מלאי ביטחון, סביר מאוד להניח שנצליח בהם או נהיה טובים יותר מאלו שיבואו לחוצים. כאשר אנשים לומדים קרב מגע עמי ניב באופן מעמיק ומסודר אצל מאמנים שמשרישים אצל תלמידיהם יחסי מורה ותלמיד, שדואגים שהתלמיד יתמיד באימונים, ויתמודד עם לחצים פיזיים ונפשיים, נבנה אצלם ביטחון עצמי נדרש. כך שבסיטואציות של התקפות אלימות ברחוב יכול להיות שרק הביטחון העצמי השופע שבו. יוכל אחר-כך לעמוד איתו בקרב ויעשה את ההבדל בין פציעה חמורה או נטרול היריב. קרב מגע עמי ניב האידיאולוגיה לגדל לוחמים ככלי נשק להגנה עצמית ולהתקפה בשעת הצורך תוך שמירה על זכות האדם וחרותו".

עמי ניב ממשיך דרכם של "אימי ליכטנפלד שדה-אור, ואלי אביקזר מייסדי הקרב מגע". איתם בילה הרבה שנים כתלמיד ישיר, הדגישו את הדרך לטפח את המתאמן בקרב מגע ישראלי על בסיס עקרונות אלה. לבנות את הילד מגיל צעיר שבו ההורים צריכים להביא את ילדיהם ולרשום אותם אצל מאמנים מנוסים שהחינוך הוא קודם לכל, כדי שהילד יתפתח עם עקרונות חינוכיים, שכל מה שהוא לומד יפתח את האישיות שלו וילמד אותו להתמודד מול התקפות אלימות. 

עמי ניב מפיץ לכל מדריכי הקרב מגע בעולם סרטונים מקצועיים של טכניקות בסיסיות ביוטיוב על מנת לשמור על יסודות ועקרונות הטכניקה של הקרב מגע הישראלי המקורי מיסודו של אימי ליכטנפלד.

אימוני קרב מגע לזכרו של אימי ליכטנפלד

עמותת אייקי – אומנויות לחימה עמי ניב חדרה

Call Now Button